NYFA 2015 NOMINEES & WINNERS

Please note that the list is in no particular order.


BEST DIRECTION AWARD

IVAN YAU
“AWOL (The Boy)”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

SHANE LIM

“November”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

ANNETTE LEE
“爸爸不说话” (Keep Mum)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

IAN KONG
“梦想狮城” (State of Hush Hush)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

JONATHAN CHOO
“Hero”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

JONATHAN CHOO
“Stroll”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

MARTIN HONG
“随我飞翔” (Come Fly Away with Me )
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST CINEMATOGRAPHY AWARD

EUGENE LEE
“AWOL (The Boy)”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

JASON LAU
“Insignificant”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

CHOO HAN PIN

“Osmosis of Dad & the Love for Bubble T”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

KELVIN CHEW
“随我飞翔” (Come Fly Away with Me )
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

KO SHUI MIN
“食饭” (Never Let Him Go)
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

KEVIN NG JIA QUAN
“Last Call”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

KELVIN CHEW
FARREHA JALIL

“三秒忠” (3 Seconds)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST SCREENPLAY AWARD

GERALD SEAH
MATHIAS CHOO

“10:30”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

TING LI HUI
NORAZILAH BTE MD AMIN

“Good Mourning”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

JONATHAN CHOO
“Hero”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

SITI RAHMAH
“Vengeance is Mine”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

KENNETH LEE
“AWOL (The Boy)”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

ANNETTE LEE
“外界” (Graduation)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

SHANE LIM
ANGELICA HO

“November”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic


BEST EDITING AWARD

SHELLEY CHAN WEI TING
“Glitch”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

MELDON LONG
“ISAAC”
Diploma in Video Production**
Nanyang Academy of Fine Arts

SITI RAUDHAH BTE HAIDIR CHRISTIAN CANDELARIO
“The Bedok Chronicles: Communion”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

MARIA TAN

“Vengeance is Mine”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

JONATHAN CHOO
RACHEL LIEW

“Hero”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

GRACE SONG
“November”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

YEO ZHIQI
“The Lift”
Bachelor of Social Sciences
National University of Singapore


BEST ORIGINAL MUSIC AWARD

AVERY LIM
“RPG” from “Barzakh”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

THOMAS LIEW

“Daddy’s Boy” from “Osmosis of Dad & the Love for Bubble T”
BFA in Photography and Digital Imaging
Nanyang Technological University, Singapore

NICHOLAS CHIA
JOSHUA CONCEICAO

“Subsumed” from “三秒忠” (3 Seconds)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST PERFORMANCE AWARD

AMBER LIN

“Chasing Tomorrow”
Diploma in Performance
LASALLE College of the Arts

HARTINI BINTE MOHAMMAD RAMLI
“Dilarang Rumah”
Diploma in Theatre
Nanyang Academy of Fine Arts

VESTER NG KIAN SOON
“ISAAC”
Diploma in Theatre
Nanyang Academy of Fine Arts


BEST PRODUCTION DESIGN AWARD

VANESSA ONG
ALAN GEOY

“Enigma”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

AFIAH JOHARI
DIAN SACHIMAN

“Hero”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

VIVIAN KOH
“Osmosis of Dad & the Love for Bubble T”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

RADHIAH ANIS
MUHAMMAD GHAZALIE BIN MD YAAKOP

“Susuk (Charm Needles)”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

IAN KONG

“外界” (Graduation)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

HONG XIUFEN
“Monochrome”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic

FARREHA JALIL
“State of Hush Hush” (梦想狮城)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST VISUAL EFFECTS AWARD

POH YIXIAN EDINBURGH
LIM JIT LUN BENEDICT
CHEW KENG HAO
RACHEL TAN XIN YI
LU WEIJIAN MELVIN NICHOLAS

“Derailed”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

TAN MEI YEN
NURUL RAIHANAH

“Fissure”
Diploma in Digital Visual Effects
Nanyang Polytechnic

CHIN LI ZHI
YANG SI SHUO

“Little Maud”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

SIM SIYU
ONG GUO YONG
EVE GOH YING YI
COOPER NG HONG XIANG
SHANDIS WONG HUANG HUI

“VESICA PISCIS”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

THOMAS GOH CHAO TECK
HUDA MALEK

“Disconnected”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

TERRANCE TAN
“外界” (Graduation)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

ALAN GEOY
VANESSA ONG

“Saudade”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic


BEST SOUND EDITING AWARD

CHEW KENG HAO
LU WEIJIAN MELVIN NICHOLAS

“Derailed”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

THOMAS GOH CHAO TECK
HUDA MALEK

“Disconnected”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

ANDREA HUI
“Monochrome”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic

YEO ZHIQI
“The Lift”
Bachelor of Social Sciences
National University of Singapore

MUHAMMAD FAISAL BIN JUMANI

“Di Sana”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

RYAN LOK YI MING
“Glitch”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

TAN WEI TING
“Osmosis of Dad & the Love for Bubble T”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST SOUND MIXING AWARD

AVERY LIM
“Barzakh”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

ALAN GEOY
WONG JINCHENG

“Enigma”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

NUR BIBIYANA BTE HUSSAIN
“Sek Fan (Never Let Him Go)”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

EDWIN CHOY MING JIE

“Di Sana”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

JACQUELINE TAN HUI SHIAN
“Last Call”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

TAN WEI TING
“Osmosis of Dad & the Love for Bubble T”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST ANIMATED FILM AWARD

LUCAS TAN
DINIE QUEK
CHEN GUANGHUI
DONG YUCHI
ALICIA NG
LI YANG
MEGAN CHANG

“Night of the Un-Date”
Diploma in Digital Animation
Singapore Polytechnic

ZIG LAM YEE SHING
QUEK YULIN
KORNY POH YA CHING

“Bubble”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

FANNY BRATAHALIM
BEVERLY ANN KOH

“Lose It”
BA (Hons) Animation Art
LASALLE College of the Arts

MARK WEE
“The Animals”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

CHUA WEI LUN
KHOO SIEW MAY
SHARRY KWAN WEI XUAN
TAN YIN

“Umbrella”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

WU JUN’AN
HUANG JINGYU

“Kitbash Kid”
BA (Hons) Animation Art
LASALLE College of the Arts

ANDRE QUEK XIANG LIN
ABDUL HADI B ABDUL WAHAB
VIVIEN TAN LIQING

“Princess”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore


BEST DOCUMENTARY AWARD

RISHIIKANTHAN VIJAYAHKUMAR
A. ARAVIND
SHAFNA
SIM XI ZHE

“Beneath the Spikes”
Diploma in Creative Writing for Television and New Media
Singapore Polytechnic

IZA ZAINUDDIN
NAVIN KUMAR

“Journey of a Kavadi Bearer”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

RAVE PHUAH HONG MING
“Quinn”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

MUHAMMAD RIDWAN ZULKIFLI
“Tools of The Trade”
Diploma in Screen Media*
Nanyang Academy of Fine Arts

JABEZ KOH
“家” (Jia)
Diploma in Broadcast Media
LASALLE College of the Arts

MUHAMMAD NA’IM MOHAMMAD
JASPER LIM

“Kuda Kepang: Reviving the Culture”
Diploma in Screen Media*
Nanyang Academy of Fine Arts

ROWENA SEE
JEANETTE TAN RUI SI

“The Peranakan Brothers”
Diploma in Mass Communication
Ngee Ann Polytechnic


BEST PICTURE AWARD

RACHEL LIEW, PNG HUI MIN
“Hero”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

PARTHIBAN MAYALAGAN
“Glitch”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

COLIN PEH
“外界” (Graduation)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

COLIN PEH
“Osmosis of Dad & the Love for Bubble T”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

ANGELICA HO

“November”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

LIU LONGHAO
“随我飞翔” (Come Fly Away With Me)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST OVERALL SCHOOL AWARD

NANYANG TECHNOLOGICAL UNIVERSITY, SINGAPORE


Notes:
* Previously known as Diploma in Video Production
** Superceded by Diploma in Screen Media since 2015