NYFA 2016 NOMINEES & WINNERS

Please note that the list is in no particular order.


BEST DIRECTION AWARD

NG YIHUI REBECCA
“回味” (After Taste)
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

ABDUL ZAIMEE BIN ABDUL RAZAK
“DISPATCH”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic

JONATHAN CHOO
“Han”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

HO WEN LONG
KHENG NARELLE SONGYI

“Holding Room”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

JOANN WONG JIA YAN
“Soul 37”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

RIFYAL GIFFARI
“Sweet Bloom of Night Time Flowers”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

NIKKO KOH MAY MAY
“The 19th”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE


BEST CAMERA WORK AWARD

ALISTAIR QUAK
“0:00”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

ZACHARY IAN TESSENSOHN
“DISPATCH”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic

RACHEL LIEW SUE YEE
“Han”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

RUSSELL CHAN
“Holding Room”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

SIMOUN JOSEPH LAQUINDANUM DAVID
“Penance”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

VALERIE CHIA
“Sweet Bloom of Night Time Flowers”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

GOH WEI WEN TIMOTHY
“Tomorrow”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University


BERT LIGHTING HOUSE BEST LIGHTING AWARD

ALISTAIR QUAK
“0:00”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

RAPHAEL YEE
“Don’t Die Without Me”
Diploma in Screen Media
Nanyang Academy of Fine Arts

ZACHARY IAN TESSENSOHN
“DISPATCH”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic

LIM YUZHENG
“媽” (Mother)
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

THOO JIA RONG ALVIN
TEO YAO HAO JONATHAN

“Penance”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

DEVAMANIKANDAN KANNYA SOMU
“Riot”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

WANG LIANG
“The 19th”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE


BEST COLOUR GRADING AWARD

ALISTAIR QUAK
“0:00”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

CHIA PENG YANG NICHOLAS
YEO SHIYUN
YANG SI SHUO
GOH PENG FONG

“Coldsteam”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

SITI RAUDHAH BTE HAIDIR
“INSAF”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

MAVIS LAI
“Lullaby”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

LEE KIAN PING
“No Regret”
Diploma in Screen Media
Nanyang Academy of Fine Arts

LIYANA SALIM LIM
ASWINI RADHAKRISHNA

“Soul 37”
Diploma in Film & Television
Temasek Polytechnic

ANG WEI TING
“The 19th”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE


BEST SCREENPLAY AWARD

NG YIHUI REBECCA
LAU CHONG WAI
SIM YU LING

“回味” (After Taste)
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

ABDUL ZAIMEE BIN ABDUL RAZAK
“DISPATCH”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic

JONATHAN CHOO
“Han”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

SHAUN NEO SHUO JUN
ONG LI YAN
PEK HONG KUN

“祝你幸福” (Happily Ever After)
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

HO SAY PENG
“Palace of Love”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

MUHAMMAD FARHAN BIN YAHYA
“Sky Pirates”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

JOANN WONG JIA YAN
LEE MIAO WEN

“Soul 37”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

BEST EDITING AWARD

ALISTAIR QUAK
“0:00”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

LAU CHONG WAI
“回味” (After Taste)
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

JABEZ KOH
“Bake in Action”
“Bake in Action” Diploma in Broadcast Media
LASALLE College of the Arts

NURUL AFIAH BINTI JOHARI
“Enigma”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

LIYANA SALIM LIM
BEVAN KOH WEE CHUN

“Soul 37”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek PolytechnicTAY YAN TZE

ANG WEI TING
“The 19th”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

TAY YAN TZE
CHIN YONG LEONG

“Tomorrow”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST ORIGINAL MUSIC AWARD

JOEL CHOO
“Bake in Action”
Diploma in Music and Audio Technology
Singapore Polytechnic

CHIA PENG YANG NICHOLAS
“Coldsteam”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

AMIRUL BIN SUHAIMI
“DISPATCH”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic

MUHAMMAD SHAKIRIN BIN MOHD SHAH
“Echoes of Mind”
Diploma in Screen Media
Nanyang Academy of Fine Arts


BEST PERFORMANCE AWARD

GLADYS TEO
“All I Ask”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

FIONA LIM
“Don’t Die Without Me”
IBCC Theatre
School of the Arts Singapore

BELLE CHUA
“Two Sides”
Diploma in Theatre (Mandarin Drama)
Nanyang Academy of Fine Arts

SULAIMAN RAZAK
“The Day Before”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic


BEST PRODUCTION DESIGN AWARD

LECK CHOON LING
“Aiden 奇幻的偶遇” (Aiden)
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

RONALD FONG
CHIA PENG YANG NICHOLAS
YANG SI SHUO
YEO SHIYUN
GOH PENG FONG

“Coldsteam”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

NURFAZIRAH AZMAN
RAIHAN NASUHA BINTE MD YAZID

“DISPATCH”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic

JULIE HEATHER LIEW
“Han”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University

DARLINA SYAIRAH BINTE MOHAMMAD WIJAYA
“Sky Pirates”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

NG YU FANG
ASWINI RADHAKRISHNA

“Soul 37”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

JULIE HEATHER LIEW
“Sweet Bloom of Night Time Flowers”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

BEST VISUAL EFFECTS AWARD

ALISTAIR QUAK
“0:00”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

KENDRICK CHOO
CLYDE KAM
LIM YUE QUN

“Aeterni”
Diploma in Visual Effects and Motion Graphics
Singapore Polytechnic

CHIA PENG YANG NICHOLAS
YEO SHIYUN
YANG SI SHUO
GOH PENG FONG

“Coldsteam”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

ALVIN CHEW JIA LIANG
KUAN YONG ZI
NATHANIAL NG

“家” (Home)
Diploma in Digital Visual Effects
Nanyang Polytechnic

OOI SEN REE
MUHAMMAD HILMI BIN HALIM
CHUA SOON JIE
SONIA LIM RONG ANN
ARUNPANDI S/O MAHINDARAN
MUHAMMAD HARITH BIN JOHARI
LAI YAN LIN
WONG JIONG YU
TAN YING LIN
YAP KOK HWEE

“Other Side”
Diploma in Digital Visual Effects
Nanyang Polytechnic

DAN NG WEI HAO
ZHANG LONG FEI
JAMES NG
STUART LEE

“Redhill”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

JARED TAY WEN QIN
“The Recent Past”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST SOUND EDITING AWARD

ALISTAIR QUAK
“0:00”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

CHIN YING XUAN IVY
“Blast”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

NURUL SYARFIQAH BINTE RENNIE
“Han”
BFA in Digial Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

KENNETH LEE
“Puberty”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

DIAN NADHIRAH SACHIMAN
RIFYAL GIFFARI

“Sweet Bloom of Night Time Flowers”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

MARION LOH YUN FEI
“SANS”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

CHIN YING XUAN IVY
“The Recent Past”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST SOUND MIXING AWARD

CHIN YING XUAN IVY
“Blast”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

CHIA PENG YANG NICHOLAS
“Coldsteam”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

NURUL SYARFIQAH BINTE RENNIE
“Han”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

SITI RAUDHAH BTE HAIDIR
“INSAF”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

CHEE YUAN JIE
“Lullaby”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic

DIAN NADHIRAH SACHIMAN
“Sweet Bloom of Night Time Flowers”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

CHIN YING XUAN IVY
“The Recent Past”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore


BEST ANIMATED FILM AWARD

TAN JIA XIN
LUM JIN YONG CORNELIUS
SAW JING MAN, SYLVIA
PAMPHYLIA TAN ZHI JING
SORAYA TASHA D/O MOHAMMAD REZA VOJO DI

“Dino Meets”
Diploma in Animation & 3D Arts
Ngee Ann Polytechnic

KAMELIA UMIRAH BINTE KAMSANI
BENJAMIN LOW CHERN LONG
ROLA LO HSIN LIN

“Horizon”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

CHIN LI ZHI
“Pale Blue Dot”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

AARON XU SIJIE
NICHOLAS CHEE MUN KIT

“The Invoke”
BA (Hons) Animation Art
LASALLE College of the Arts

AMANDA WANG ZIYAN
“The Octopus Lady”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

NATASHA MIN TABORI
“Time After Time”
Diploma in Animation
Nanyang Polytechnic

RONALD FONG
HAN QING PING
SU XIANGTING
CANDICE LEE

“有刺客” (You Ci Ke)
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

3DPRINTINGHUB.ASIA BEST CHARACTER DESIGN IN ANIMATED FILM AWARD

TAN JIA XIN
SORAYA TASHA D/O MOHAMMAD REZA VOJO DI

“Dino Meets”
Diploma in Animation & 3D Arts
Ngee Ann Polytechnic

KAMELIA UMIRAH BINTE KAMSANI
BENJAMIN LOW CHERN LONG
ROLA LO HSIN LIN

“Horizon”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

NICHOLAS AMOR OH
“Little Bravado”
BA (Hons) Animation Art
LASALLE College of the Arts

CHIN LI ZHI
“Pale Blue Dot”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

AARON XU SIJIE
NICHOLAS CHEE MUN KIT

“The Invoke”
BA (Hons) Animation Art
LASALLE College of the Arts

AMANDA WANG ZIYAN
“The Octopus Lady”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

RONALD FONG
HAN QING PING

“有刺客” (You Ci Ke)
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

BEST WRITING IN ANIMATED FILM AWARD

HEATHER ANN ABEYASEKERA
“Chope!”
Diploma in Animation
Nanyang Polytechnic

LUM JIN YONG CORNELIUS
“Dino Meets”
Diploma in Animation & 3D Arts
Ngee Ann Polytechnic

MUHAMMAD NOOR IRSYAD B YAZID
“Hierarchy”
Diploma in Animation
Nanyang Polytechnic

KAMELIA UMIRAH BINTE KAMSANI
BENJAMIN LOW CHERN LONG
ROLA LO HSIN LIN

“Horizon”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

AMANDA WANG ZIYAN
“The Octopus Lady”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

TAO KAI YUAN
CLARA LIM

“Trolled”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

RONALD FONGM
HAN QING PING

“有刺客” (You Ci Ke)
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

BEST DOCUMENTARY FILM AWARD

JESSICA NOVIA SUTRISNO
“Chicken Beauty Pageant”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

TAN HUI TIAN ESTHER
ARVIN S/O VENUGOPAL
CHENG SI EN
LOW MU HAN, CLAIRE

“Heartware”
Diploma in Creative Writing for TV and New Media
Singapore Polytechnic

MAISARAH BINTI MOHAMMED NASSIR
“Part & Parcel”
Diploma in Mass Communication
Ngee Ann Polytechnic

JADE HAN HUI JING
GOH CHIEW TONG

“Peumulia Jamee”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

NAZURAH ZULFAKIR
“POST MORTEM”
Diploma in Digital Film and Television
Temasek Polytechnic

JAMIE TAN GEK LING
DALENE LOW MEI JUN
SHANTEL NEO RUI EN
CHEOK JIA YING
COLIN MICHAEL BOLTON
SOH WEI FANG CLAIRE
ASHLEY SEEK

“Waiting for Tomorrow”
Diploma for Creative Writing for TV and New Media
Singapore Polytechnic

MARINAH MUSA
DIANE THERESE ROZARIO

“Where is the Raisin”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore


BEST CAMERA WORK IN DOCUMENTARY FILM AWARD

RUSSELL CHAN
“Call for Justice”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

LOW MU HAN CLAIRE
“Heartware”
Diploma in Creative Writing for TV and New Media
Singapore Polytechnic

MUHAMMAD NA’IM M.
SHAKIRIN SHAH
ISKANDER Z.

“Myth of the Keris”
Diploma in Screen Media
Nanyang Academy of Fine Arts

TAN JIN JIE BRYAN
“Part & Parcel”
Diploma in Mass Communication
Ngee Ann Polytechnic

CLARISSA SIH
“Peumulia Jamee”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

JEFFREY CHENG X. J.
“POST MORTEM”
Diploma in Digital Film and Television
Temasek Polytechnic

DEVAMANIKANDAN KANNYA SOMU
“Prodigal Son”
Diploma in Film, Sound & Video
Ngee Ann Polytechnic


BEST EDITING IN DOCUMENTARY FILM AWARD

JADE HAN HUI JING
“Call for Justice”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

EUNICE TAN HUI EN
NURUL AMIRAH HARIS

“Chicken Beauty Pageant”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

CHENG SI EN
“Heartware”
Diploma in Creative Writing for TV and New Media
Singapore Polytechnic

IRFAN SHAH B SALLEH
TEY XUE QI
NUR AISHAH BINTE MOHD AMAL

“I Am Soccer Girl”
Nitec in Digital Audio & Video Production
Institute of Technical Education, College West

MUHAMMAD NA’IM M.
“Myth of the Keris”
Diploma in Screen Media
Nanyang Academy of Fine Arts

YONAS NGATURI
“Part & Parcel”
Diploma in Mass Communication
Ngee Ann Polytechnic

JADE HAN HUI JING
“Peumulia Jamee”
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore


DBS BEST PICTURE AWARD

SIM YU LING
“回味” (After Taste)
Bachelor of Communication Studies (Hons)
Nanyang Technological University, Singapore

YEO SHIYUN
CHIA PENG YANG NICHOLAS
GOH PENG FONG
YANG SI SHUO

“Coldsteam”
BFA in Digital Animation
Nanyang Technological University, Singapore

SHAMMINI GUNASEGARAN
“Han”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

LEE MIAO WEN
ASWINI RADHAKRISHNA

“Soul 37”
Diploma in Digital Film & Television
Temasek Polytechnic

RIFYAL GIFFARI
TEO SHU HUI

“Sweet Bloom of Night Time Flowers”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

GOH KAI TING CERA
“The 19th”
BA (Hons) Film
The Puttnam School of Film, LASALLE

LIU TONG
“Tomorrow”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

ALISTAIR QUAK
PNG ZHEN YU

“0:00”
BFA in Digital Filmmaking
Nanyang Technological University, Singapore

ABDUL ZAIMEE BIN ABDUL RAZAK
ZACHARY IAN TESSENSOHN
AMIRUL BIN SUHAIMI
NURFAZIRAH AZMAN
RAIHAN NASUHA BTE MD YAZID

“DISPATCH”
Diploma in Media Production and Design
Republic Polytechnic


BEST OVERALL SCHOOL AWARD

NANYANG TECHNOLOGICAL UNIVERSITY, SINGAPORE